Skip to main content

Klubben har ansat fysisk træner Gustav Ibsen til den kommende sæson. Gustav skal forestå den fysiske træning af spillerne.

– Jeg er glad for at være her og være en del af klubben. FC Helsingør er for mig en stor klub og altid på vej fremad. Helsingør er et fint sted for både ansatte og træningsstab

Gustav er anvarlig for spillernes fitness og skal sørge for at spillerne er belastet rigtigt.

– Det glæder mig at klubben har valgt at optimerer staben ved at ansætte Gustav som fysisk træner. Gustav har en ekspertise som kommer alle til gavn. Ved at have Gustav tilknyttet hver eneste dag kan vi komme endnu tættere på den enkelte spillers form og load, og dermed sikrer, at vi som klub udvikler spillerne og holdet og dermed øger mulighederne for at skabe endnu bedre resultater, udtaler cheftræner Morten Eskesen.

Gustav arbejder også med det danske U18 landshold og har skrevet under på en aftale frem til den 30. juni 2023.